Mülakatta Asla Söylememeniz Gereken 5 Cümle26 Ocak 2016

1. “Üzgünüm çok trafik vardı”

Bu cümleyi kurmanız karşınızdaki işe alım uzmanı için pek ikna edici bir durum yaratmayacaktır. Görüşmeye geç kalmamak için trafiği hesaba katarak bir süre önceden evden çıkmanız faydalı olabilir.

2. “Kaleminiz var mı?”

Görüşmeye gitmeden önce çantanızda en az iki tane kalem bulundurun. İşvereninizden kalem istemek iyi bir izlenim oluşturmayabilir. Ve tabii ki kalemlerin yazıp yazmadığını kontrol edin.

3. “Bir saniye telefonumu kapatayım”

Mülakata girmeden önce cep telefonunuzu kapattığınıza emin olun. İşe alım uzmanlarının kararlarını ilk bir, iki dakika içinde verdiğini düşününce görüşme esnasında böyle bir istekte bulunmanız işi kaybetmenize neden olabilir.

4. “Aslında pek emin değilim sanırım”

Kimse karşısında net olmayan bir insan görmek istemez, hele ki işvereni işe alacağı kararsız bir adayı görmeyi hiç istemez. Kendinizden emin cevaplar vermeniz, bilmediğiniz zaman bunu açıkça belirtmeniz daha sağlıklı olacaktır.

5. “Kaç gün iznim olacak?”

Bu tarz soruları işe alındıktan sonra sormanız daha faydalı olacaktır. Eğer bu sorunun cevabını çok merak ediyorsanız, İK’cıya sormak yerine oradaki çalışanlardan ya da internet üzerinden öğrenebilirsiniz.